Lijfrenteverzekering altijd box 1 Afdrukken

Bron: Scabonnement
Met ingang van 1 januari 2009 heeft een wetswijziging plaatsgevonden met betrekking tot lijfrenten. Vanaf deze datum vallen alle lijfrenteverzekeringen die voldoen aan de voorwaarden van box 1 in box 1, ongeacht of de premie van de lijfrenteverzekering aftrekbaar is in box 1. Overigens is betaalde lijfrentepremie alleen aftrekbaar indien sprake is van een pensioentekort. Voldoet een lijfrenteverzekering niet aan de voorwaarden van box 1 (bijvoorbeeld: de lijfrente is afkoopbaar of kan als onderpand dienen), dan valt de lijfrente in box 3. De betaalde lijfrentepremie is dan niet aftrekbaar, ongeacht of sprake is van een pensioentekort.

Het gevolg van het verplicht opnemen van de lijfrenteverzekering in Box 1 is dat alle uitkeringen in de belastingheffing worden betrokken. Hierdoor kan de situatie ontstaan dat de lijfrentepremie niet in aftrek is gebracht, dus geen fiscaal voordeel, terwijl over de uitkeringen wel belastingen zijn verschuldigd. Om dit effect deels te voorkomen, heeft de wetgever de zogenaamde saldomethode ingevoerd. Deels, omdat vanaf het jaar 2009 maximaal € 2.269 van de niet-aftrekbare premie onder de saldomethode valt. Voor de jaren 2001 tot en met 2008 geldt geen limitering van de saldomethode. De saldomethode houdt in dat op de lijfrente-uitkeringen het bedrag van de niet-aftrekbare premies in mindering wordt gebracht. Het bedrag dat na de vermindering resteert wordt in de belastingheffingbetrokken.

Voorbeeld
U heeft in 2009 een lijfrenteverzekering afgesloten die in Box 1 valt. Gedurende 15 jaren betaalt u per jaar € 3.000 aan premie. Van deze premie is jaarlijks € 1.000 in aftrek gebracht. De resterende premie is niet aftrekbaar en valt onder de saldomethode. De totaal niet in aftrek gebrachte premie bedraagt na 15 jaar € 30.000 (15 * € 2.000). In 2024 gaan de lijfrente termijnen in. De jaarlijkse uitkering bedraagt € 7.000. Door het toepassen van de saldomethode is in de jaren 2024 tot en met 2027 geen belasting verschuldigd over de uitkeringen. In totaal worden in deze periode € 28.000 (4 * € 7.000) aan uitkeringen ontvangen. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op het bedrag van € 30.000 (niet aftrekbare premie), waarna een bedrag van € 2.000 overblijft. In het jaar 2028 wordt het bedrag van € 2.000 in mindering gebracht op de uitkering van € 7.000. Na vermindering blijft een bedrag over van € 5.000. Over dit bedrag bent u belastingen verschuldigd. Voorts wordt vanaf het jaar 2029 de volledige lijfrenteuitkering in de belastingheffing betrokken. Overigens dient u aan te tonen dat de lijfrentepremie in enig jaar niet in aftrek is gebracht om de saldomethode te kunnen toe te passen. In dit verband adviseren wij u om de aangiften inkomstenbelastingen aanslagen te bewaren. In verband met deze wetswijziging zal SCAB bij het verzorgen van de aangifte inkomstenbelasting over het jaar 2009 beoordelen of uw lijfrenteverzekering deel uit maakt van Box 1 of van Box 3. Tevens zal de hoogte van de verschuldigde premie in verband met de aftrekbaarheid worden beoordeeld. Deze extra werkzaamheden zullen bij de aangifte inkomstenbelasting in rekening worden gebracht.