VAR-verklaring; beantwoording kamervragen Afdrukken
Bron: Scabonnement

De Minister van Financiën heeft antwoord gegeven op kamervragen inzake VAR-verklaringen. De meeste vragen hadden betrekking op het controleren van de VAR-aanvraag. uit de antwoorden is naar voren gekomen dat de in de aanvraag genoemde feiten en omstandigheden niet worden gecontroleerd bij het aanvragen van de VAR-verklaring.

Blijken bij een belastingcontrole de feitelijke omstandigheden niet overeen te komen met de gegevens zoals vermeld bij het aanvragen van de VAR-verklaring, dan kan de VAR-verklaring ongeldig worden verklaard. U bent dus zelf verantwoordelijk voor de juistheid van de gegevens bij het aanvragen van een VAR-verklaring en bij het (automatisch) verlengen van de VAR-verklaring.

Indien de feitelijke omstandigheden niet meer overeenkomen met de gegevens in de VAR-aanvraag, dan dient u dit door te geven aan de belastingdienst. De belastingdienst kan dan aan de hand van de gewijzigde feitelijke omstandigheden een nieuwe VAR-verklaring afgeven.

Inleners- en ketenaansprakelijkheid
Het gebruik van een VAR-verklaring waarbij bewust onjuiste gegevens zijn verstrekt, kan het toepassen van de inleners- en ketenaansprakelijkheid tot gevolg hebben. De Minister van Financiën heeft toegezegd dat als er een VAR-winst uit onderneming of een VAR-resultaat uit overige werkzaamheden is afgegeven, terwijl dit een VAR-directeur grootaandeelhouder had moeten zijn, eerst de directeur grootaandeelhouder (DGA) aansprakelijk zal worden gesteld. De verschuldigde belasting en premies sociale verzekeringen worden dan middels bestuurdersaansprakelijkheid verhaald op de DGA/ bestuurder. Is verhaal niet mogelijk dan wordt de opdrachtgever aansprakelijk gesteld.

Opdrachtgever te goeder trouw
Voorts is toegezegd dat een opdrachtgever die te goeder trouw is afgegaan op een achteraf onjuiste VAR-verklaring niet aansprakelijk zal worden gesteld op grond van de inleners- en ketenaansprakelijkheid.